Festival turkické kultury

Home/turecko-česká kulturní akce/Festival turkické kultury
Načítám Akce
akce již proběhla.

Na 6. 10 si nic neplánujte a přijďte na jediný festival turkické kultury u nás, který se bude konat v Praze!

Víte kdo jsou Turkuti? Co mají turkické národy společné a jak velká je turkická rodina?

Do této rozvětvené rodiny nepatří jen Turci, ale i Tataři, Kazaši, Kyrgyzové, Uzbeci, Ázerbájdžánci a další.

Na festivalu budete mít možnost si poslechnout krásnou turkickou hudbu, naučit se turkický tanec, poslechnout si cestovatelské přednášky a také ochutnat tradiční turkické speciality.

Jsem velice poctěna, že i já budu moci být součástí.

Na festivalu mě najdete po celý den, kde v krátkých MINI KURZECH TUREČTINY, Vám představím krásnou a úchvatnou slečnu Turečtinu:)

 Můžete se také zastavit jen tak a popovídat si se mnou o Turecku a turečtině.

Moc se na Vás všechny těším.

Tento festival vznikl z velké lásky k turkickým národům mé kamarádky Elmiry, které se sama hlásí k tatarské menšině u nás a která je také předsedkyní spolku KITAP.

Co je Kitap a co vše nás na festivalu čeká jsem se zeptala i samotné Elmiry.

 

Ahoj, Míšo, děkuji za pozvání a za zajímavé otázky. Jménuji se Elmira a jsem předsedkyni spolku KITAP.

KITAP – Tatarská a Turkická Asociace v Praze. Slovo „KITAP“ v turkických jazycích znamená „KNIHA“, což je symbolické – kultura a tradice každého národa jsou jako kniha k poznání. Jedním z cílů naší asociace KITAP – je ukázat a představit naši kulturu, informovat zájemce o našich tradicích a identitě. Od roku 2013 organizujeme různé kulturní akce (více na: http://kitap-praha.blogspot.com/2017/09/kitap-tatarska-turkicka-asociace-v-praze.html). Tento festival turkické kultury je věnován integraci cizinců v Čechách a seznámení se Čechů s turkickými národy, prostřednictvím, kterého bychom také chtěli ukázat každý turkický národ z jiné strany.

KITAP je spolkem, prezentujícím kulturu turkických národů (tureckého, tatarského, azerbajdžánského, kazašského, kyrgyzského, uzbeckého aj.).

Cílem spolku je:

–          Navazování a rozvíjení přátelských vztahů mezi národy, zejména podpora integrace a interakce tatarské a turkické komunity a České společnosti,

–          Navazování, zprostředkování, rozvíjení a podpora spolupráce v oblasti národních kulturních hodnot, tradice, historie a kulturního dědictví na národní a mezinárodní úrovni,

–          Zvýšení informovanosti veřejnosti o kulturních hodnotách, historii a tradicích Tatarů a turkických národů,

–          Sdružení na základě rozdílů.

Například, já jsem Tatarka, no a tak často slyším nikdy nestárnoucí vtip: „jseš Tatarka, jo? No a já jsem teda Ketčup“.. no a občas už se tomu musím zasmát.

Jednou jsme představovali naši kulturu na škole a jsem si rozhodla, že se zeptám, co vídí společného mezi těmito obrázky.

No a pak samozřejmě, povídali jsme o původu tatarské omáčky a tatarského beefsteaku.

Festival turkické kultury by měl být i tentokrát tak zajímavý a pestrobarevný jako jsou vždy naše akce. Na rozdíl od našich předchozích akcí jsme se tentokrat  rozhodli propojit nejen vystoupení ale i interaktivní část, což jsou workshopy jak pro děti, tak i pro dospělé. Například se budou moci naši návštěvníci naučit tančit turkické tance, pár slov turecky a nebo malovat na vodě. Čekají nás také zajímavé cestovatelské přednášky a lepení tradičních čepiček. Poznání představitelů turkických národů přijde i přes networking, povídání, naslouchání a účast na aktivitách. Nebude chybět i tradiční jídlo. Věřím, že se bude náš festival všem líbit!

Očekáváme postupný přínos, a to zrušení hranic podjatosti k pochopení situace cizinců v Čechách, jejich životů, a zlepšení vnímání jak cizinců, uprchlíků, tak i představitelů jiných národností a národnostních menšin, a také náboženského vyznání přes zábavu a kulturu.

Cílem konání je prostřednictvím hudebních vystoupení a tradiční kuchyně turkických národů představit majoritní společnosti turkickou kulturu, mentalitu, krásu turkických národů a  sblížení zástupců výše zmíněných komunit.

Sledujte KITAP na sociálních sítích:

http://kitapprague.blogspot.cz/

instagram: @kitapprague

https://www.fb.com/kitappraha/

https://vk.com/kitap_praha

kitappraha@gmail.com