Jak se slaví nebo neslaví Vánoce v Turecku?

Pojďte se se mnou podívat, jaké má výhody slavení Vánoc v zemi půlměsíce.

Turecko je muslimská země a tak tady slavení Vánoc s Ježíškem nečekejte. Celá, pro nás Vánoční atmosféra tady je, ale je spojená s oslavou konce roku. Naši čeští krajané si ale tradice udržují a tak i tady mají Vánoce  něco dosebe🙂

  • Sice nám V Antalyi nikdy nenapadlo dost sněhu, ale i tak je úžasné sednout si 24.12 na balkon a užívat si krásného slunečného počasí jen tak ve svetru (teda aspoň na jihu Turecka). V době vánočních svátků je v Antályi okolo 20 stupňů.

 

  • Je skvělé udělat bramborový salát a nechat ho pak ochutnat tureckým přátelům. Proč? No protože ten náš je oproti tomu RUSKÉMU STÁLATU, který se tady normálně dělá, VÝTEČNÝ:) Všichni vám ho pochválí a nechají si dát recept. Takže věřím, že za pár let nebude po nějakém RUSKÉM salátů ani vidu ani slechu:) Bude tady nový a lepší ÇEK SALATASI:)

 

 

Çek salatası ve Rus salatası

 

 

 

 

 

  • Při nákupu dárků a surovin potřebných k přípravě štědrovečerní večeře na vás v nákupních centrech nečekají dlouhé řady u pokladny, žádný stres a také se vám nemůže stát, že vámi hledaná ingredience je již bohužel vyprodaná:)

 

 

 

  • Výzdoba v nákupních centrech a ve městech

Kolikrát mi přišlo, že v Turecku ta vánoční, pro ně spíše novoroční výzdoba, byla vždy ohromující. Pokud si člověk chce v Turecku přivodit sváteční náladu, musí se vypravit do nákupního centra.

  • Koupit stromeček není problém

Stačí zajet do Migrosu nebo nějakého většího obchodního řetězce, kde  najdete stromeček i ozdoby. Turci berou vánoční stromeček jako dekoraci k oslavám konce roku.

 

 

 

 

 

A AŽ PŘIJDE SILVESTR, PŘIJDE TAKÉ ČAS DALŠÍCH DÁRKŮ:)

Protože dle moderní turecké tradice se dárky dávají až na Silvestra:)

 

Zahrajte si tureckou sportku:)

Každý rok se hraje o velké peníze a štěstí může padnout i na vás. Čísla si nemůžete vybrat, ale můžete si koupit los od pouličních prodejců nebo na určitých místech po celém Turecku.

 

Tento rok (2017)  se hraje o    10 milionů tureckých lir.

 

 

 

 

 

 

Kdo chce jít štěstí naproti musí se vydat do Istanbulu. Nejšťastnější místo na koupení losu je totiž u Minet Abla na Eminönü. Taky jsme si tam v roce 2015 s manželem vystáli pořádnou řadu.

 

 

 

 

 

 

A ABYCH NEZAPOMĚLA DÁMY!!!!!

Pokud budete oslavovat Silvestra v Turecku, nezapomeňte si obléct ČERVENÉ SPODNÍ PRÁDLO🙂

Tak totiž Turkyně oslavují příchod nového roku.

Červené spodní prádlo si oblečte a nesudavejte ho celý silvestrovský večer!

Přináší štěstí:) Také vám zajistí, že se příští rok zamilujete a také, že si koupíte hodně nového oblečení:) Co víc si může žena přát?

 

 

 

Moje vzpomínky na turecké Vánoce a Silvestr

!!!HERESE MUTLU YILLAR!!!