Když se řekne jméno Pierre Loti, co nebo kdo se vám vybaví?

Tipnu si😉.

🧿Většině z vás se asi vybaví krásná vyhlídka Pierre Loti v Eyüpu v Istanbulu.  

Pierre Loti Tepesi je krásná vyhlídka, ze které má člověk Haliç neboli Zlatý roh jako na dlani. Toto místo se také často objevuje v tureckých filmech a seriálech.

Kdo z vás si, ale pod jménem Pierre Loti představí reálnou osobu?

Víte, že Pierre Loti, vlastním jménem Louis Marie Julien Viaud, byl francouzským námořníkem a spisovatelem? 

Během svých cest si Pierre Loti psal deník. Z jeho zápisků a vzpomínek z Istanbulu v roce 1879 publikoval svůj první částečně autobiografický román Aziyade. 

Ráda bych všem, kteří milují Istanbul a orient doporučila román od Pierre Lotiho, který je předchůdcem všech příběhů, které popisují život žen v muslimském světě.

V tomto románu nás spisovatel André Léhry provází knihou jako velvyslanec v Turecku na začátku 20. století. Nádherným stylem a jazykem popisuje život mladých žen, které se už v této době bouřily proti tradicím.

🧿Zajímavé na tomto románu také je, že je založen na opravdové korespondenci sester Zeynep a Melek (skutečnými jmény Zinnur a Nuriye) s Pierrem Lotim. 

Sestry pocházeli z rodiny s částečně evropskými kořeny. Jejich dědeček byl Francouz, který přijal islám a babička byla Čerkeska.

Otec těchto dvou sester byl Nuri Bey, který byl ministrem zahraničí za vlády sultána Abdülhamida II..

Zeynep a Melek se dostalo nejlepšího moderního vzdělání v kombinaci s tradiční osmanskou výchovou.

Když nový román Pierre Lotiho vyšel, sestry utekly z obavy před pronásledováním  do Francie, procestovaly kus Evropy a obě posléze napsaly knihu. 

 

🧿Román Harémy kouzla zbavené, vyšel docela nedávno v novém vydání. 

Mně osobně se kniha moc líbila, četla se velice lehce, poutavý životní příběh 3 tureckých žen, mě vtáhl do starého Istanbulu a přiblížil mi blíže život vzdělaných žen v Osmanské říší, které byly díky svému modernímu vzdělání a osmanské výchově dívek v určité pasti.

Tento krásný román najdete na www.objevturecko.cz, kde také najdete i další drobnosti, které nesmí chybět žádnému milovníkovi Turecka.

🧿Tip:

Knihu si můžete obalit do krásného obalu na knihy s motivem turecké mozaiky nebo Istanbulu.

Rozečtenou pasáž si můžete založit pěkně po turecku s krásnou postříbřenou záložkou ve tvaru tulipánu, Istanbulu nebo Galaty.

 

İyi okumalar!