Každý rok v tomto období přemýšlím hodně o svém životě. Kde jsem, co jsem prožila, kam jsem se posunula a kam vlastně směřuju.
Tohle moje přemýšlecí období začíná každý rok 17. 6, kdy jsme si s manželem řekli své ANO a končí 12.8, kdy se konala naše svatební oslava:)
To ráno před 10 lety nám zapršelo a pak se na nás sneslo antalijské dusno. Ten den jsem se nestihla ani nasnídat a ani navečeřet. Svatbu jsme si moc užili a já protančila střevíčky:)
A tak jsme se vzali a žili spolu šťastně až do smrti…
Ne, ne takhle to chodí jen v pohádkách.
Už nikdy nám pak neřeknou jak to bylo, když princ s princeznou začali žít na hradě. Jestli život společně s králem a královnou byl bez hádek a jak zvládli výchovu malých princů a princezen.
Náš společný život s Cenkem začal právě ten den, kdy jsme náš sňatek oslavili s početnou rodinou a Cenk mě přenesl přes práh našeho bytu.
No a nastal čas sžívání se:)
Nám tohle období trvalo asi 3 roky a když jsme se nerozvedli tehdy, tak už se ani nikdy nerozvedeme.
V tomhle období člověk ztrácí růžové brýle a začíná vidět realitu. Začíná si být vědom toho, že má se svým manželem rozdílnou povahu. Naráží na rozdílnost zvyků a návyků pocházejících z rodiny i z odlišné kultury.
Tady je mých pár osobních tipů před svatbou s Turkem 🙂
- Neberete si jenom Turka, ale celou jeho rodinu a jeho přátele. Před svatbou je dobré poznat rodinu vašeho přítele, protože po svatbě budou součástí vašeho života. Také je dobré vypozorovat jak se váš přítel chová ke své mamince, protože i to předurčuje jak moc si vás jako své ženy bude vážit a také to, jakou má maminka úlohu v rodině, bude pravděpodobně vědomě nebo nevědomě očekávat od vás.
- Před svatbou je také dobré si ujasnit vaše postoje k víře. Zda je přítel věřící. Zda jeho rodina přijme nemuslimku v rodině. Zda je pro něj důležité, abyste konvertovala k islámu. K jakému náboženství budou vedeny vaše budoucí děti.
- Na začátku je také dobré vědět jak a kde si váš budoucí společný život představujete. Budete bydlet v Česku, v Turecku nebo se přesunete do úplně jiné země? Přejete si oba dva velkou rodinu? Jak si představujete chod domácnosti a rozdělení domácích povinností. Tyto úlohy a jejich chápání se v našich kulturách liší a tak nemůžeme čekat, že jeden či druhý bude ty věci dělat automaticky.
- Život s Turkem v Turecku není dovolená. Už to nebude jen o pláži, kafíčkách, výletech a romantických večerech:) Pracovní doba v Turecku je dlouhá a pracuje se 6 dní v týdnu. V reálném životě na vás pak už manžel nemusí mít tolik času jako v době, kdy jste do Turecka jezdila na pár dní, abyste byli spolu.
- Oblékání. Pokud budete žít s vaším Turkem v Turecku určitě je dobré se přizpůsobit místním trendům:) Hlavně tedy v délce oblečení. Ne jen kvůli lidem okolo, ale i kvůli sobě, abyste se necítila jako objekt přitahující pohledy jak mužů, tak žen.
- Dejte si pozor na žárlivce a ty, co chtějí mít váš veškerý pohyb pod kontrolou. Tohle chování se může po svatbě ještě vystupňovat. Ze začátku vám to může přijít romantické, že vás váš drahý chce mít pořád u sebe a pod kontrolou, ale časem vás to samé chování může začít dusit. Ve vztahu musí být důvěra na obou stranách.
- Přístup k volnosti hlavně u ženského pohlaví je v Turecku chápán trošku jinak než u nás. Proto je dobré předem vědět, jak se váš přítel staví k tomu, že budete chodit sama ven s kamarádkami. Že se sem tam budete chtít setkat s kamarádem. Kdy je optimální večerní příchod domů. Neznamená to, že jste nucena udělat vše, co vám přítel řekne, ale jde o to udělat nějaký kompromis mezi našimi a jejich návyky a také pochopit důvod toho proč třeba po vás přítel chce, abyste byla večer brzy doma.
- Pozor na citové vyděrače a na ty co z vás chtějí udělat tu špatnou. Zachovejte si svou čest. Turkyně svým klukům nic neodpustí, proč byschom měli být my ty blbé a pasivní?
- Pokud budete žít s Turkem po svatbě v Turecku, určitě je důležité vědět z čeho budete žít. Pozor na ty, co pracují v turistickém ruchu, kde je práce jistá jen přes sezonu a to je okolo 6 měsíců. Bohužel jako cizinka nebudete mít moc možností jak v Turecku přispívat do rodinného rozpočtu. Získat pracovní víza není nic lehkého a práce na černo se nevyplácí. Manžel tedy bude v tomto ohledu hlavou rodiny.
- Pokud budete žít s Turkem v Česku je dobré si uvědomit, že na začátku bude vše na vás. Vyřízení pobytového povolení je v některých případech o nervy. Práci také není jednoduché najít, ale pokud budete oporou jeden druhému, určitě vše zvládnete. Váš Turek by měl být pracovitý a přizpůsobivý typ. Měl byl si být ještě před přestěhováním do České republiky vědom toho, že na začátku bude muset třeba dělat práci, kterou by v Turecku nikdy dělat nechtěl a nebo tady bude muset i se svými zkušenostmi začít úplně od nuly. Také na začátku budete nějakou dobu hlavou rodiny vy a to může být pro muže těžké přijmout. Potřebujete aktivního parťáka, který to na vás všechno nenechá a bude se snažit vám pomáhat.
- Před svatbou je také důležité vědět, jak velkou odpovědnost cítí váš budoucí manžel ke své rodině, zda pro něj po svatbě bude na prvním místě teď vaše společná rodina. Zda má v plánu v budoucnu dotovat svou rodinu v Turecku z vydělaných peněz.
- Snažte se o Turecku dozvědět co nejvíc. Seznámit s místní kulturou a zvyky. Pokud budete v Turecku žít, nedržte se jen české, slovenské nebo mezinárodní komunity. Zapojte se do aktivit s přáteli vašeho manžela nebo si najděte své vlastní turecké kamarády, kteří vám ulehčí pochopit místní mentalitu.
- Připravte se na časté návštěvy rodiny a přátel. Turci milují svou rodinu a tráví s ní hodně času. Často si také několikrát denně zavolají jen tak, aby se slyšeli nebo aby se zeptali na nějaký recept či radu. Časem se dají určitě nastavit nějaká pravidla či omezení návštěv, ale narušovat nebo úplně zakazovat návštěvy není dobrý nápad.
- Turci cítí velkou úctu ke své matce, otci, sourozencům a dalším příbuzným. To se očekává i od nevěsty.
- Turecká spokojenost je postavená na sociálních vazbách a plném žaludku. Je dobré se naučit pár základních tureckých jídel, které udělají příteli radost:) Turecká snídaně a večeře je bohatá, o několika chodech. Naše snídaně typu chleba s máslem, 2 plátky šunky, kafe a čaj, může Turka vystrašit:) Také jsou zvyklí na teplou večeři. Určitě nesmí chybět salát, dobrá polévka a po večeři čaj:)
- V neposlední řadě je také důležitý jazyk. Je třeba se zdokonalovat v komunikačním jazyku (třeba angličtina) a nejlépe se naučit aspoň základy jazyka toho druhého a také země, ve které se rozhodnete žít (angličtina, němčina, turečtina, čeština, slovenština).
Život s Turkem je plný střetů kultur, jiného způsobu myšlení a smyslu pro humor. Celkově život s opačným pohlavím jakéhokoliv národnosti je celoživotním osobnostním rozvojem a ti co na sobě chtějí pracovat jsou ti, kterým pohodové manželství vydrží nejdéle. Nejdůležitější je komunikace mezi partnery, trpělivost, sebereflexe. Vyvarujte se vztahovačnosti, předsudků a toho, že vy máte vždy pravdu.
A na závěr pár věcí, co může vadit Turkovi na nás českých a slovenských ženách:)
- Jsme dominantní a máme tendenci vše řídit.
- Nejsme vychované k tomu být ženou v domácnosti a díky pracovnímu tempu nedokážeme dát Turkovi 100 procentní servis:)
- Chceme, aby vše bylo hned. Nesnášíme odkládání důležitých věcí na později.
- Rády plánujeme a víme přesně, co budeme dělat příští týden a také za půl roku. Turek neví co bude dělat za 5 minut:)
Málo kdy se stane, že by Turek po několika letech s Češkou nebo Slovenkou také začal plánovat a přestal důležité věci odkládat. Spíš bych řekla, že to trošku omezí a nám ženám zůstává naučit se zpomalit, nemít vše nalajnované a trošku si užít toho tureckého klidu -prostě NO STRESS:)
Na závěr bych vám všem, kdo doma tureckého manžela máte popřála, aby vám vaše manželství vydrželo a bylo plné lásky a porozumění.
A vám, kdo ještě svatbu s Turkem teprve plánujete přeji, abyste se toho nebáli a šli za svým srdcem. Mé tipy nemusíte brát úplně vážně, ale můžete se nad nimi alespoň zamyslet a vzít si z toho to, co vás osloví.
Já po 10 letech s Turkem můžu říct, že bych neměnila a pokud existují další životy, tak si toho svého Cenka zase najdu:)
[…] Celý blogový příspěvek najdete zde. […]